www.polwysep.pl - wakacje nad morzem


wstęp     baza noclegowa     aktualności     fotografie     turystyka     linki


Aktualności


Refulacja plaż w części Kuźnicy, Jastrzębiej Góry i Ostrowie

Zgodnie z komunikatami Urzędu Morskiego w Gdyni informujemy, że na plażach w części Kuźnicy, Jastrzębiej Góry i Ostrowie..

Zgodnie z komunikatami Urzędu Morskiego w Gdyni informujemy, że na plażach w części Jastrzębiej Góry i Ostrowie prowadzone będą prace, polegające na budowie plaż poprzez refulację. Działania wykonywane będą odcinkowo (ok. 1 km) w okresie od 13 czerwca do 29 lipca 2019 roku. Dzięki ich realizacji plaże zostaną poszerzone o około 40 metrów. Poniżej zamieszczamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

PRACE ZWIĄZANE Z REFULACJĄ NIE OBEJMĄ KARWIKomunikaty medialne, które przekazały taką informację, będą prostowane.

Czemu ma służyć refulacja?
Celem tych działań jest ochrona brzegu morskiego przed erozją. To niezbędna i długo wyczekiwana inwestycja. Należy pamiętać, że na niektórych odcinkach w Jastrzębiej Górze i Ostrowie plaża jest bardzo wąska lub praktycznie jej nie ma. Dzięki wykonanym pracom nie tylko uda się zachować je od zniszczenia, ale i zwiększy się komfort wypoczywania na plaży.

Dlaczego refulacja w okresie wakacji?
To jedyny możliwy termin do realizacji inwestycji. Aby efekty refulacji były skuteczne i utrzymywały się na lata, muszą zostać przeprowadzone w okresie sezonu letniego. W pozostałych porach roku prace, ze względu na uwarunkowania środowiskowe oraz warunki atmosferyczne (w szczególności silne sztormy), byłyby bezcelowe i niemożliwe do wykonania.

Jak będzie wyglądała refulacja?
Na czas prac (13 czerwca-29 lipca), poszczególne odcinki plaż, około kilometrowe fragmenty, w Jastrzębiej Górze i Ostrowie, będą sukcesywnie zamykane i otwierane. Działania postępować będą z tygodnia na tydzień. Sam proces refulacji polega na dostarczaniu rurociągami na plażę mieszanki piasku i wody, a następnie rozgarnianiu i profilowaniu przez maszyny budowlane pozostałego na plaży piasku. Początkowo urobek, który pojawi się na plaży będzie miał ciemną barwę (zapach z reguły neutralny), która w ciągu kilku dni wskutek działania słońca i wiatru zjaśnieje. Jest to proces naturalny i wynika z faktu, że urobek to, jak wspomniano wyżej, mieszanka piasku i wody, która musi odpłynąć i odparować. Należy podkreślić, że piasek planowany do refulacji został przebadany pod względem chemicznym i nie zawiera substancji szkodliwych dla człowieka i środowiska.

Fot. Refulacja w Sopocie 2005 – Archiwum Urzędu Morskiego w Gdyni

Gdzie dokładnie będą prowadzone prace?
Na terenie gminy prace związane z refulacją plaż prowadzone będą w Jastrzębiej Górze od wejścia nr 23-28 (w terminie 13-30.06.2019) i Ostrowie od wejścia nr 28-38 tj. przy ujściu rzeki Czarna Wda (w terminie 4-29.07.2019). Nie obejmą, na podstawie ponownych uzgodnień, Karwi. Obszar, prowadzonej odcinkowo inwestycji, zaznaczony jest na załączonej mapce. O postępach prac będziemy Państwa informować na bieżąco.

  • Jastrzębia Góra (między wejściami nr 23 a 28) –  13-30.06.2019r.;
  • Ostrowo (między wejściami nr 28 a 38) –  4-29.07.2019r.;
  • Kuźnica (między wejściami nr 27 a 30)- 14-19.08.2019r.

Szczegółowych informacji udziela Urząd Morski w Gdyni
Urząd Morski
ul. Chrzanowskiego 10
81-338 Gdynia
tel. +48 58 355 33 33